Učíme se číst

S nadcházejícím školním rokem a nástupem Vašeho dítěte do školky začíná zcela nová etapa i pro Vás! Teď budete muset Vašemu miláčkovi dát ještě víc!

Jak naučit dítě číst?

Taky už Vaše miminko není zas takové miminko? Najednou je v první třídě a už mu to pomalu začíná – čtení, psaní, počítání …. Ale je to skutečně na něm nebo je to velký závazek i pro Vás, abyste svému dítěti pomohli, jak tento velký zlom překonat a do všeho se dostat? Nebo spoléháte plně na učitelky? Nebuďte naivní. Jedna učitelka má ve třídě přibližně 25 dětí – Vy jste na své dítě samy – od koho myslíte, že se lépe naučí, co bude do života nejvíce potřebovat? Dejte mu všechno, co můžete!

Takže, jste připravena se s Vaším dítětem učit číst, ale nevíte jak na to, aby to bylo efektivní? Následujte těchto pár kroků:

  • Nepodceňujte začátek

Pokud chcete, aby se vaše dítě naučilo pěkně číst, je dost důležité, abyste mu také četly – a to musíte začít už brzo, nejlépe, když je Vaše dítě ještě miminko. Musíte ale dbát na výběru knihy. Když Vaše dítě nastoupí do školy, vyberte si knihu, která je jen o trochu více nad jeho možnosti, knihu, která ho dokáže svou zápletkou zaujat a sám se s Vámi do knihy pokusí začíst.

  • Mluvte s ním

Pokud si s dítětem něco přečtěte, vtáhněte ho zpět do knihy – ptejte se ho na události v ději, na obrázky, které již může pojmenovat, rozvíjejte tak jeho paměť a hlavně kritické myšlení. Tohle je důležité ještě pro děti předškolního věku, aby jim následné učení čtení bylo usnadněno.

  • Kam dát knížky?

Nikdy nemějte knížky v polici, kam se dítě nedostane. Nechte je dostupné jeho dosahu, aby se mohlo samostatně rozvíjet a knížku si pročítat nebo jen prohlížet i samo. Ale není nutné dopředu kupovat velkou, drahou knihovnu. S tím můžete počkat nejdříve až do střední školy.

  • Inspirujte své dítě

Když Vás dítě samo uvidí, že si čtete, bude mu to připadat přirozené a také raději sáhne po knize, než třeba po plyšové hračce. Zkuste to a začtěte se do oblíbené detektivky a samy uvidíte. Pokud je Vaše kniha pochopitelná i pro Vaše dítě, klidně ho přizvěte a ukažte mu, co čtete a o čem je děj.

Nicméně, čtení je jen první krůček k přípravě na základní školu. Další starosti Vás teprve čekají. Se čtením je totiž spojen i pravopis, který bude o něco těžší dítě naučit.