Vyrábíme domácí plastelínu

Také Vás bavilo modelovat různé postavičky z oblíbených večerníčků ji jen tak obyčejné tvary – a to všechno z plastelíny? Proč s tím přestávat?

Vyrobte si svou plastelínu

Pamatujete si na své dětství a oblíbené hračky? Určitě mezi ně patřily různé panenky, nejčastěji panenky Barbie, plyšové hračky, dětské knížky, pexeso či pastelky. Ale vzpomínáte si na jednu neméně oblíbenou hračku – plastelínu?

Co jste z ní nejčastěji modelovali? Nejoblíbenější a nejjednodušší byli bezpochyby hadi, kterým se jen vyválelo tělo, přidaly se dvě malé kuličky jako očička a už to bylo. Nebo třeba tři různě velké kuličky, ze kterých se potom vymodeloval sněhulák s malou mrkví a hrncem na hlavě. To byly časy, vzpomínáte?

Nicméně, dnešní děti mají spoustu možností, jak si s naší oblíbenou hračkou hrát taky, jelikož je dnes tato hmota o dost dostupnější, než byla dříve, když jsme byly malými dětmi my. Ani finančně není vůbec náročná, tudíž každé dítě doma nějakou plastelínu má nebo mělo.

Ale jsou ty dnešní plastelíny vůbec bezpečné? Neobsahují například nějaké zdraví škodlivé látky? Jak všichni víme – děti rády všechno ochutnávají a testují, není neobvyklé, že taky jedí. Napadlo Vás tedy někdy, že byste jim vyrobili “domácí plastelínu”? Takovou, která je ekologická a zdravotně nezávadná a stejně levná?

Na její přípravu Vám stačí pouze:

  • 1,5 hrnku hladké mouky
  • 1 hrnek soli
  • 1 hrnek vody
  • 1 lžíce oleje
  • potravinářské barvivo
  • mísa
  • vařečka

Jak na to?

Veškeré sypké přísady nasypeme do mísy a pořádně vařečkou pomícháme. Poté si připravíme barvivo tak, že jej rozmícháme ve troše vody a přilejeme do vymíchané směsi. Pokud chcete mít barvu sytější, přidejte barviva více. Následně přidáme olej a vzniklou směs pořádně uhněteme rukama, jako když hněteme buchty. Pokud se Vám těsto nezdá příliš tuhé, nebojte se přisypat více hladké mouky. Takto nám vznikne krásná, nelepivá, kompaktní hmota, kterou můžete nechat v krabičce či potravinářské fólii zabalenou v lednici až několik týdnů.

Vaše děti budou mít radost, že jste jim něco vyrobili a Vy se o ně nebudete muset bát. Nicméně pokud tento koníček baví i Vás a od dětství Vás ještě nepustil, můžete si hrát s nimi, ale plastelínu můžete vyměnit za vypracovanější polymerovou hmotu, která Vám přinese ještě více radosti.