Začínáme rybařit

Baví Vás se jen tak procházet po pobřeží řeky a vnímat klid a romantiku okolního prostředí? A proč to nezkombinovat s dalším koníčkem – rybařením?

Nahoďte si na tu svou

Rybaření je v dnešní době bráno buď jako koníček nebo jako platný sport, který sice nemá své zastoupení na olympiádě, nicméně, je mezi dnešními rybáři dost oblíben. Spočívá v lovení ryb na udici a vychází z obecné potřeby lidí přijímat potravu – dříve hojně zastoupenou právě rybami. Ryby se chytají na háček, na kterém je umístěna jistá náhrada, která může být živočišná nebo také umělá. Všichni dnešní rybáři jsou evidovaní ve sdružení Český rybářský svaz a Moravský rybářský svaz.

První rybáři se objevili již ve starověké Číně, Egyptě, Řecku či Římě a jako první návnady tito rybáři používali dřevěné rybky, které se dále rozvíjely umělé mušky či kovové třpytky. Pro lovení ryb se často používá i pojem rybolov, což ale může být zaměňován s velkoplošným průmyslovým vylovením rybníků.

Rybolovné techniky se liší podle způsobu předložení nástrah loveným rybám:

  • Plavaná
  • Položená
  • Přívlač
  • Muškaření
  • Mořský rybolov
  • Feeder

Dle amerického výzkumu dnešní lovci a rybáři životní prostředí kontaminují olovem, které je používáno do olověných bloků. Dále je prokázáno, že neuklizené či zapomenuté rybářské vlasce a háčky dokážou usmrtit jak ryby nebo vodní ptáky, ale dokonce také výrazně ublížit i lidem. Navíc rybáři také poškozují pobřežní vegetaci a ruší všechny vodní živočichy okolo.

Nicméně, mnoho rybářů se ale o okolo vodní plochy stará například tím, že pravidelně sečou trávu okolo břehu, zbavují okolí odpadků a přemýšlejí mnohem víc ekologicky, než by si o nich kdo myslel, protože dnešní rybáři dokonale chápou, že se prostředí okolo vody i mimo ni musí chránit. Hlavně je třeba dodržovat zákaz rybolovu v období tření ryb nebo vysazování ryb uměle líhnutých.

Každopádně, pokud se rybaření věnujete naplno jako sportu či jej máte pouze jako aktivního či pasivního koníčka, vždy byste měli mít s sebou dostatečně vhodné vybavení pro lov, aby vám ani ta nejlepší ryba neutekla.