Jak správně prát a žehlit? Máme pro vás 4 tipy

Vyprat prádlo a vyžehlit. Takto pořád dokola. Co když ale děláte chybu? Přečtěte si tento článek a uvidíte, jak byste při praní a žehlení měli správně postupovat.

Parní čističe Karcher už v dnešní době dokážou doslova zázraky. Zbaví vás veškerých nečistot, díky nimž bude vaše prádlo dokonale čisté. I přesto byste měli dodržovat určitá pravidla. A v tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak správně a kvalitně prát.

Před praním otočte prádlo naruby

Tento postup doporučují samotní výrobci oblečení. Důvod je přitom jednoduchý. Pokud budete oblečení prát naruby, zabráníte tak blednutí barev. To samé ale udělejte i při žehlení. Během něho totiž mohou na značné části textilních materiálů vzniknout lesklé plochy. Jejich vzniku sice nezabráníte, ale vytvoří se tam, kde nebudou na první pohled vidět – na lícové straně.

Snižte počet otáček

Úklidová technika Karcher zvládne úžasné věci. Pokud jde ale o praní, měli byste raději ubrat vaše očekávání a spolu s ním snížit i počet otáček. Jestliže se nechystáte sušit textil, pak se nebojte stáhnout počet otáček na 700 – 800 za minutu. Při nižších otáčkách se totiž textilní vlákna nelámou a prádlo se tolik nepomačká. Při žehlení tedy nebudete mít tolik práce.

Vyprané prádlo nejprve vytřepejte

Jde o běžnou proceduru, kterou dělá asi každý z nás, proč si ji ale nepřipomenout? Jestliže prádlo před pověšením vytřepete, vyhladíte tím látku, natáhnete ji a zbavíte záhybů. Jakmile se prádlo usuší, vrhněte se ihned na žehlení. Začněte textilem, který vyžaduje nižší teplotu. Poté pokračujte na další materiály.

Pomačkané textilie pokropte teplou vodou

Teplá voda vám pomůže s lepším vyžehlením. Jelikož se do látek vsakuje rovnoměrně, dobře zvlhčené materiály se vám podaří vyžehlit mnohem lépe. Nebojte se prádlo sundat ze šňůry trochu vlhké, abyste nemuseli oblečení znovu namáčet. Uvidíte, že vám tato procedura pomůže výrazně usnadnit a zrychlit žehlení. Výsledek navíc bude mnohem kvalitnější.