Jak vybírat střední školu

Čeká Vaši ratolest první důležité rozhodnutí v jeho životě – kam na střední školu? A věděli jste, že je to důležité rozhodnutí také pro Vás?

A zase ta škola

Je to teprve měsíc a pár dní, kdy naše děti opět usedly do školních lavic po dlouhých a teplých letních prázdninách. Pro všechny je to velký zlom, pro některé ale o dost větší, než pro ty ostatní a to z toho důvodu, že je to pro ně třeba poprvé či naposledy v jejich škole.

Pro většinu deváťáků začíná zlomový rok a stále více je bude trápit otázka všech okolo – “Co máš v plánu dělat dál? Kam chceš jít na střední školu? A myslíš, že to zvládneš?” A tyhle lidi čeká stejná odpověď, kterou mají puberťáci vždycky v záloze: “Nevím!”

Takže je to teď na Vás – na rodičích, abyste jim pomohli s výběrem střední školy. Jako vůbec vybrat? Obecnou střední školu, učiliště nebo dokonce gymnázium?

Je dobré se výběru střední školy začít věnovat již od podzimu a nenechávat to na poslední chvíli, abyste si mohli výběr pořádně zvážit a promyslet, protože výběr té správné školy není otázkou několika dní, měsíců, ale dokonce let, které Váš potomek na té škole stráví.

  • Myslete na jeho zájmy

neberte na lehkou váhu to, co Vaše dítě baví a snažte se přizpůsobit koníčkům svého potomka – budete mít větší možnost, že bude ve škole spokojený a studium mu půjde snadněji. Pokud se neorientuje na určitou oblast, řiďte se podle jeho známek z určitých předmětů. Které budou nejlepší, tím směrem byste se měli uchýlit.

  • Kde má škola být?

Musíte také zvážit, jestli chcete, aby Vaše dítě bydlelo stále s Vámi doma nebo bydlelo na internátu, kde se osamostatní a naučí, jak se starat samo o sebe. Je dobré vybrat školu blízko Vašeho bydliště, abyste neměli zbytečné starosti s dojížděním a veškerými lapáliemi, které to obnáší.

  • Zajděte se tam podívat

většina škol pořádá “den otevřených dveří”, kdy se právě pro Vás, pro rodiče, ale i pro případné studenty škola otevře pro návštěvu, Vy si můžete školu projít, jistě Vás studenti rádi provedou a zodpoví veškeré otázky, na které budete chtít znát odpověď, na jejichž základě se rozhodnete a o výběru.

Většinou nás tyhle otázky trápí až ve věku cca 15-ti let vašeho dítěte, ale existuje i možnost, aby Vaše dítě začalo navštěvovat gymnázium již od 2. stupně základní školy, tudíž osmileté gymnázium – nezavrhujte tuto možnost hned a pořádně si vše promyslete.