Zásady správného saunování

Nastává roční období příhodné pro saunování, o jehož pozitivních důsledcích jsme jistě mnoho slyšeli. Slovo sauna pochází z finštiny, v překladu znamená lázeň. Kořeny této ozdravné procedury sahají staletí let zpátky. Tehdy sauna plnila i funkci společenského setkávání, očistných a náboženských ceremoniálů.

Zdravotní účinky sauny

Již tehdy byly známy ozdravné účinky saunování. Střídavé zahřátí a ochlazování organismu zvyšuje jeho odolnost proti nachlazení, jeho imunitu. Prokrvuje pokožku, zvyšuje funkci cévního systému, potem odplavuje toxiny z těla. Prohřívá a uvolňuje svaly, ulevuje tím od bolesti. Uvolňuje dýchací cesty, pomáhá při léčení astmatu.Jak známo, astma se projevuje i při stresu, a protože saunování odstraňuje stres, díky vyplavování „hormonu štěstí“,  endorfinu, pomáhá astmatikům i touto cestou. Nejen astmatikům.

Sauna a psychika

V sauně dokážeme dokonale zrelaxovat. Prohřejeme a uvolníme svaly. Vlivem teploty se vyplaví, stejně jako při sportu, hormony, které navozují pocit dobré nálady, štěstí. Klid, ticho a teplo, aromatické vůně dokonale uvolní naší mysl. Po sauně je vhodné ještě minimálně 30 odpočívat, nebraňte se případnému spánku. Ze sauny budete odcházet jako znovuzrození!  Vysoké teploty rovněž povzbuzují produkci hormonů, které pozitivně působí na naši funkci mozku –soustředění a paměť.

Správné saunování – rady pro začátečníky

    1. Do sauny nechoďte příliš najedení, ale hladoví. Lehké jídlo cca 2hodiny před saunováním je ideální. Doporučuje se jíst nejdříve půl hodiny po proceduře, nejlépe ovoce, zeleninu, libové maso, nebo mléčné výrobky.
    2. Během saunování je vhodné doplňovat tekutiny, pochopitelně nejlepší je obyčejná voda.
    3. Pokud navštěvujete veřejnou saunu, odhoďte stud a s ním plavky. Saunování v plavkách výrazně snižuje jeho kvalitu. Před saunováním se osprchujte a důkladně osušte – jen suchá pokožka se může začít důkladně potit a odplavovat tak škodliviny.
    4. Nejlépe se tělo prohřeje vleže. Efekt prokrvení pokožky a odplavování toxinu zvýšíte masáží kartáčem  s přírodními štětinami, nebo speciální žínkou.
    5. Proceduru zahřátí a zchlazení organismu opakujte ideálně třikrát, v sauně pobuďte 10-20 minut. Dělá –li se vám nevolno, točí-li se vám hlava, saunu opusťte. Začátečníci by měli volit místa, která jsou ve spodní části sauny, ve vrchních lavicích je větší horko.
    6. Po zchlazení cca 10 minut odpočívejte venku. Je to nejvhodnější doba na doplnění tekutin a minerálů.
    7. Na saunu si udělejte čas. Nastavte si to jako rituál, čas vymezený jen pro vás. Nechte odpočinout tělo i mysl.