Děti milují nebesa a moskytiéry do dětských postýlek

Dětský pokoj by měl být jiný než ostatní části bytu. Měl by představovat jakousi pohádkovou zem, ve které si dítě může hrát se svými hračkami, snít a odpočívat. Je to jeho království, které se bez problémů může změnit v malou tělocvičnu (ohrádky pro děti, relaxační polštáře do dětských postýlek), třídu či tajuplnou skrýš (nebesa a moskytiéry do dětských postýlek). Je to prostor, který se podílí na formování dítěte ještě dříve, než človíček vstoupí do neznámého světa dospělých. To vše však nastává teprve tehdy, až za sebou dítě nechá kojenecký věk, to znamená i chůvičky a monitory dechu, potřeby pro krmení a kojení, spací vaky, hluboký kočárek a vymění kojenecké oblečení za větší. Péče o dítě tím však nekončí, protože ta nekončí prakticky nikdy.

Kolébka se hodí do ložnice

V kojeneckém věku nemá dítě velké nároky na prostor. V ložnici stačí umístit dětskou kolébku či dětskou postýlku na spaní a vybavit je vším potřebným. Mohou to být například držáky nebes pro dětské postýlky, ozdobné volánky do dětských postýlek, peřinky do postýlek, polštářky do dětských postýlek, spací vaky; dále: zábrany do postýlek, bočnice do dětských postýlek, bezpečné boxy do dětských postýlek, mantinely do postýlek, klíny do dětských postýlek, kolečka pro dětské postýlky, šuplíky pro dětské postýlky a podobně.

Na co všechno byste měli pamatovat?

Je třeba připravit místo na přebalování (přebalovací komody, přebalovací pulty, přebalovací podložky) a krmení a kojení. Do věku jeden až jeden a půl roku dítěti vyhovuje rozměr lůžka 50 x 100 cm, později musí být dětská postýlka minimální rozměry 60 x 120 cm, optimální rozměry dětské postýlky jsou 70 x 140 cm. Dětskou postýlku je dobré situovat ve volném prostoru. Její umístění mezi jednotlivými kusy nábytku se z psychologického a zdravotního hlediska nedoporučuje. Z hlediska zabezpečení pohodlného spánku jsou důležité nejen správné fyziologické parametry dětské postýlky a správná volba dětské matrace, ale i její umístění.