I muži mohou trpět kvasinkovou infekcí

Kvasinková infekce potrápí alespoň jednou za život téměř každou ženu. Někdy se jedná pouze o jednorázový problém, častěji se však potíže vracejí a není snadné se jich zbavit. Vaginální infekce není pro ženu nic příjemného, ovšem ani pro jejího partnera, který se může snadno od své partnerky nakazit. Ani, i muži mohu trpět kvasinkovou infekcí, která vede k zánětu penisu.

Kvasinky se mužům nevyhýbají

Kvasinky se u mužů vyskytují běžně, protože houba, která způsobuje kvasinkové infekce (candida), je obvykle přítomna na kůži, zejména na vlhké kůži. Když některý přispívající faktor – například sex s partnerkou, která má vaginální infekci kvasinkami – způsobuje přemnožení kandidy, může dojít k infekci.

Více rizikovou skupinou jsou muži, kteří nejsou obřezáni.

Příznaky kvasinkové infekce u mužů

  • Vlhká kůže na penisu, pravděpodobně s oblastmi husté bílé látky, která se hromadí v kožních záhybech.
  • Oblasti lesklé bílé kůže na penisu.
  • Zčervenání, svědění nebo pálení na penisu.

Většina mužských kvasinkových infekcí se snadno léčí volně prodejnými antimykotiky v podobě mastí a gelů.

Pokud máte vy i váš partner příznaky kvasinkové infekce, je důležité, abyste byli léčeni, abyste se vyhnuli opětovné infekci.

Důležitá je prevence

Pokud se kvasinková infekce neléčí nebo zanedbává prevence, může způsobit jiná, závažnější, onemocnění. Mezi nejdůležitější body prevence je dostatečná intimní hygiena a nestřídání sexuálních partnerů.

Při opakovaných potížích je ideální vyhnout se sladkému, především čokokoládě, bílému pečivu a alkoholu. Nadměrné užívání antibiotik také často vede k tvorbě kvasinek.

Psychická pohoda také velmi přispívá k prevenci nebo proti atakům kvasinkové infekce. Stres oslabuje organismus a „připravuje půdu“ pro množení kvasinek.