Odkud se vzaly peněženky?

Vlastníte peněženku nebo dokonce několik? Peněženka je v dnešní době natolik běžnou součástí každého z nás, že nikoho nenapadne pozastavovat se nad tím, odkud se peněženky vzaly. Peněženka, ale také šrajtofle, prkenice nebo portmonka neslouží už jen jako obal na peníze, ale také na platební karty, osobní doklady nebo výhodné členské karty různých obchodů. Různé varianty peněženek, včetně rozlišení na dámské a pánské peněženky, umožňují lidem mít vše přehledně srovnané a mít vždy vše po ruce.

Historie peněženek

Předchůdcem dnešních peněženek byl měšec, který dnes známe spíše z pohádek nebo historických filmů. Měšec sloužil k úschově mincí, bohatí lidé používali k převozu více peněz truhlu.

První papírové bankovky se postupně vyvinuly ze směnek, jejich začátky se datují do Číny do 11. století, ovšem do Evropy trend papírových bankovek dorazil mnohem později. Teprve ve chvíli, kdy začal být mezi lidmi nedostatek stříbrných mincí, začala vydávat stockholmská banka první papírové bankovky a to v roce 1661. První podoba peněženek, jak je známe dnes se začala mezi lidmi objevovat zanedlouho.

V minulém století se, kromě přihrádky na drobné a papírové bankovky, začínají objevovat přihrádky navíc určené k uchování a přenosu osobních dokladů a platebních karet.

Velký výběr peněženek

V dnešní době výrobci nabízí obrovské množství typů peněženek. Peněženka dámská, ale i pánská se stala nepostradatelným praktickým módním doplňkem. Každý může vybírat z peněženek kožených, látkových nebo dřevěných. Různé typy tvarů a velikostí uspokojí každou poptávku.

Na zapínání přihrádky na drobné nebo celé peněženky se používá klasický nebo suchý zip, občas patentka.

Ve výběru barev a vzorů se fantazii meze nekladou, což dokazuje web penezenky-ahal.cz. Na webu objevíte veké množství kvalitních peněženek vhodné ke každé příležitosti.