Jak na quilling?

Technika papírového filigránu-qillingu se těší velké oblibě na celém světě a nachází stále více příznivců i u nás. Stáčením a následným formováním papírových proužků někteří lidé vytváří nádherné a originální obrazce. Technika není složitá a zvládnou ji i děti. Máte tak postaráno o zábavu v chmurném podzimním počasí.

Historie papírového filigránu

Ačkoliv se může zdát, že se jedná o novodobý koníček, není tomu tak. Tato metoda vznikla již ve středověku, kdy řeholníci a řeholnice ze starého papíru zdobili církevní spisy a jiné předměty. K výrobě používali husí brk-angl. quill. Odtud také pochází název metody.

Trojrozměrný quilling

Klasické obrazce vytvořené quillingem se lepí na nějaký podklad. Náročnější formou je 3D quilling, kde obrazec může vystupovat do prostoru. Záleží na vás, zda ho nalepíte na podklad nebo necháte vystavený volně v prostoru.

Bez čeho se neobejdete

Z barevného papíru si nastříhejte proužky přibližně 0,5 cm široké, dají se koupit už nastříhané. Kupte si pomůcku na qulling, nahradit ji můžete naříznutou špejlí, šablony, které potřebujete k dokonalým tvarům, lepidlo, nůžky a podkladový papír.

Jak na to?

Nastříhané proužky stáčejte na špejli nebo pomůcku quilling, pevně je utahujte. Proužek ve tvaru spirály opatrně sundejte a pomocí šablony zvolte velikost. Lepidlem velikost udržte a můžete začít tvarovat-srdce, lístek nebo oko. Záleží na vaší fantazii.

Zaujala vás tato technika?

V některých městech se pořádají kurzy qullingu i pro děti od 6 let. Některé tato technika doslova pohltila a vytváří krásné obrazce. Blíží se Vánoce a přáníčko s originálním obrazcem touto technikou jistě každého nadchne.

Na internetu naleznete mnoho návodů i inspirace k vytvoření takových přání, ale také ozdob. I těch vánočních.

Většina obchodů nabízí pomůcky a materiály určené na tuto techniku a ušetří vám tak čas s jejich přípravou.